Kaple Nejsvětější Trojice, Noviny pod Ralskem

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1504. Avšak dlouho neměla vlastní kostel. Ten byl postaven až v době vlády Josefa II. v letech 1784 – 1786 jako filiální ke Stráži pod Ralskem v pozdně barokním slohu na místě dřívějšího hřbitova, postavena zřejmě podle návrhu Johanna Josefa Kutzeho.

V první polovině 19. století byla z východní strany přistavěna klasicistní sakristie a na západní straně vikýř s hodinami. Hlavní oltář s obrazem Nejsvětější Trojice je v barokním slohu. Klasicistní varhany byly postaveny roku 1821 krásnopolským varhanářem Augustinem Lehmannem a řadí se díky své jedinečnosti mezi nejcennější nástroje v regionu. Klasicistní je také branka uzavírající cestu ke kapli. Kromě ní se v blízkosti kostela nachází také pamětní sloup s porcelánovými medailony z roku 1908 a památník obyvatelům obce osazený po první světové válce.

Další informace: https://pamatkovykatalog.cz/kaple-nejsvetejsi-trojice-16052013

Tomáš Horák: Varhany a varhanáři na Českolipsku, Státní okresní archiv, Česká Lípa, 1996