Služby kněze

Možnost přistoupit  ke svátosti smíření je  v neděli a pátek přede mší svatou nebo jindy podle osobní domluvy.

Svátost pomazání nemocných, donesení sv. přijímání dlouho nemocným – domluva i telefonicky kdykoliv.

Svátost křtu, manželství, pohřeb, žehnání domu: domluva po mši svaté v kostele nebo jindy na faře.


Svátost křtu

Svátostí křtu se člověk stává dítětem Božím – křesťanem. Při jejím přijetí jsou člověku odpuštěny všechny hříchy, včetně hříchu dědičného. Při křtu se rodiče zaručují za dítě, že bude dítě vychováváno a vedeno k víře.

Ke křtu je též vhodný kmotr, který má svého kmotřence vést k vytrvalosti ve víře i v křesťanském životě. 

Svátost manželství

Při církevním sňatku spolu muž a žena uzavírají důvěrné společenství života a lásky. Svátost manželství vyžaduje náležitou přípravu. Manželství není jen soukromou věcí partnerů, ale zároveň má své místo v životě Církve a farnosti. Proto má být sňatek uzavřen v místě bydliště snoubenců.

Kdo touží mít sňatek jinde, je třeba, aby si vyžádal od faráře trvalého bydliště doklad o propuštění ke sňatku do jiné farnosti. Oba snoubenci by měli být katolíci. Když si někdo bere nepokřtěného či jiného vyznání, místní kněz vyžádá u biskupa souhlas.

Pohřeb

Pohřbem chtějí pozůstalí vyprosit zemřelému duchovní pomoc, prokázat úctu jeho tělu a sobě navzájem dodat útěchu a naději ve vzkříšení samotným Kristem. Samotný pohřeb je možné spojit se mší svatou, nebo tzv. zádušní mši nechat odsloužit v jiném termínu.

Křesťanský pohřeb se skládá z obřadu rozloučení v kostele, průvodu na hřbitov, vysvěcení hrobu a uložení ostatků. 

Svátost smíření – zpověď

Prostřednictvím svátosti smíření vyzná člověk vlastní hříchy skrze prostředníka – kněze. Za splnění podmínek dochází ke smíření s Bohem a člověkem. Jedná se o setkání s odpouštějícím Kristem, který pro každého člověka obětoval svůj život na kříži.